VHB75-D12-S5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bel Power Solutions
In Stock: 59
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 15A 9V - 18V Input
VHB75-D12-S5
DigiKey Part Number
179-VHB75-D12-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHB75-D12-S5
Description
DC DC CONVERTER 5V 75W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
81%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Current - Output (Max)
15A
Standard Number
55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-2; 61000-6-3
Power (Watts)
75 W