VAWQ6-Q24-D15H
DigiKey Part Number
179-VAWQ6-Q24-D15H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VAWQ6-Q24-D15H
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 190mA, 190mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VAWQ6-Q24-D15H Models
Category
Current - Output (Max)
190mA, 190mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Number of Outputs
2
Efficiency
78%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
24-DIP Module, 15 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)