VAWQ3-Q24-D15H
DigiKey Part Number
179-VAWQ3-Q24-D15H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VAWQ3-Q24-D15H
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 100mA, 100mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
VAWQ3-Q24-D15H Models
Category
Current - Output (Max)
100mA, 100mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Number of Outputs
2
Efficiency
72%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)