PSK-S25B-12-PB
DigiKey Part Number
179-PSK-S25B-12-PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-S25B-12-PB
Description
AC/DC CONVERTER 12V 25W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 2.1A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-S25B-12-PB Models
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
84%
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
2.09" L x 1.19" W x 0.98" H (53.1mm x 30.3mm x 24.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
2.1A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
25 W