PRQE75W-E12-S24-D
DigiKey Part Number
179-PRQE75W-E12-S24-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRQE75W-E12-S24-D
Description
DC-DC ISOLATED, 75 W, 9~75 VDC I
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3.12A 9V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRQE75W-E12-S24-D Models
Category
Voltage - Isolation
4.2 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
3.12A
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Power (Watts)
75 W