PDS1-S5-S24-M-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PDS1-S5-S24-M-TR |
Description | DC DC CONVERTER 24V 1W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 42mA 4.5V - 5.5V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PDS1-S5-S24-M-TR Models |
Category | Voltage - Isolation 1.5 kV |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Features SCP |
Part Status Not For New Designs | Efficiency 80% |
Type Isolated Module | Mounting Type Surface Mount |
Number of Outputs 1 | Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads |
Voltage - Input (Min) 4.5V | Size / Dimension 0.50" L x 0.33" W x 0.29" H (12.7mm x 8.3mm x 7.3mm) |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Approval Agency EN, UL |
Voltage - Output 1 | Standard Number 55024; 55032 Class A; 60950-1 |
Current - Output (Max) 42mA | Base Product Number |
Power (Watts) 1 W |