70IMX35D15D15-8G
DigiKey Part Number
179-2454-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
70IMX35D15D15-8G
Description
DC DC CONVERTER 15V 15V 15V 35W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 4 Output 15V 15V 15V 600mA, 600mA, 600mA 40V - 121V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
70IMX35D15D15-8G Models
Category
Current - Output (Max)
600mA, 600mA, 600mA
Mfr
Power (Watts)
35 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module, Conformal Coated
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
4
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
40V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
121V
Package / Case
19-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
3.00" L x 2.50" W x 0.41" H (76.2mm x 63.5mm x 10.5mm)
Voltage - Output 2
15V
Base Product Number
Voltage - Output 3
15V