20IMX7-12-12-8G
DigiKey Part Number
179-3042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20IMX7-12-12-8G
Description
DC DC CONVERTER 12V 12V 7W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 2 Output 12V 12V 250mA, 250mA 8.4V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20IMX7-12-12-8G Models
Category
Current - Output (Max)
250mA, 250mA
Mfr
Power (Watts)
7 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module, Conformal Coated
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
8.4V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
14-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.42" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Voltage - Output 2
12V