A-TB508-VJ13H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol PCD Shenzhen
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol PCD Shenzhen
In Stock: 0
Datasheet
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Amphenol Anytek
Amphenol Anytek
Image for A-TB508-VJ13H is not available
A-TB508-VJ13H
DigiKey Part Number
A-TB508-VJ13H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-VJ13H
Description
TERM BLK 13P SIDE ENT 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
13
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.200" (5.08mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V