A-TB500-VK04 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB500-VK04 is not available
A-TB500-VK04
DigiKey Part Number
A-TB500-VK04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-VK04
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 5MM
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 45° Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-VK04 Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Current - UL
15 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Green
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
4
Contact Material
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Header Orientation
45°
Insulation Height
0.571" (14.50mm)