VK0471500000G is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Phoenix Contact
In Stock: 31
Datasheet
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 45° Through Hole
VK0471500000G
DigiKey Part Number
609-4265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VK0471500000G
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 5MM
Customer Reference
Detailed Description
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Current - UL
15 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
4
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic Resin
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Header Orientation
45°
Insulation Height
0.571" (14.50mm)