LTC4300-1CMS8#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 8,427
Datasheet
Upgrade
Renesas Electronics Corporation
Upgrade
In Stock: 197
Similar
Similar
Buffer, Accelerator 2 Channel 400kHz 8-MSOP
LTC4300-1CMS8#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LTC4300-1CMS8#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4300-1CMS8#TRPBF
Description
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LTC4300-1CMS8#TRPBF Models
Category
Number of Channels
2
Manufacturer
Capacitance - Input
10 pF
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Part Status
Active
Current - Supply
2.8mA
Type
Buffer, Accelerator
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Applications
I2C - Hotswap
Mounting Type
Surface Mount
Input
2-Wire Bus
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Output
2-Wire Bus
Supplier Device Package
8-MSOP
Data Rate (Max)
400kHz