LTC4054XES5-4.2#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 610
In Stock: 658
Charger IC Lithium Ion TSOT-23-5
LTC4054XES5-4.2#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LTC4054XES5-4.2#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4054XES5-4.2#TRPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CEL TSOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LTC4054XES5-4.2#TRPBF Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Voltage - Supply (Max)
6.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)