LTC4054XES5-4.2#TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Charger IC Lithium Ion TSOT-23-5
LTC4054XES5-4.2#TR
DigiKey Part Number
LTC4054XES5-4.2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4054XES5-4.2#TR
Description
IC CHARGR BATTERY L-ION TSOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LTC4054XES5-4.2#TR Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply (Max)
6.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Battery Chemistry
Lithium Ion
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Number of Cells
1
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Current - Charging
Constant - Programmable
Base Product Number
Charge Current - Max
800mA