LT6118HMS8#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT6118HMS8#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6118HMS8#TRPBF
Description
IC CURRENT SENSE 1 CIRCUIT 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sense Amplifier 1 Circuit Open Drain 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT6118HMS8#TRPBF Models
Category
Voltage - Input Offset
200 µV
Mfr
Current - Supply
450µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
60 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Open Drain
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Gain Bandwidth Product
1 MHz