LT3065IMSE-1.8#PBF
DigiKey Part Number
LT3065IMSE-1.8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3065IMSE-1.8#PBF
Description
IC REG LIN 1.8V 500MA 12-MSOP-EP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 12-MSOP-EP
EDA/CAD Models
LT3065IMSE-1.8#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
110 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
25 mA
Packaging
Tube
PSRR
74dB (120Hz)
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
12-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 500mA