LT3015EMSE-15#PBF
DigiKey Part Number
505-LT3015EMSE-15#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3015EMSE-15#PBF
Description
IC REG LIN -15V 1.5A 12-MSOP-EP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 1.5A 12-MSOP-EP
EDA/CAD Models
LT3015EMSE-15#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2.4 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
70 mA
PSRR
50dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
12-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A