LT1763IS8-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT1763IS8-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1763IS8-3.3#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SO
EDA/CAD Models
LT1763IS8-3.3#PBF Models
PSRR
65dB (120Hz)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 500mA