LT1761ES5-2.8#TRMPBF
DigiKey Part Number
LT1761ES5-2.8#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1761ES5-2.8#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1761ES5-2.8#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1761ES5-2.8#TRMPBF
Description
IC REG LIN 2.8V 100MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
LT1761ES5-2.8#TRMPBF Models
PSRR
65dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA