LT1084CT-12#PBF
DigiKey Part Number
505-LT1084CT-12#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1084CT-12#PBF
Description
IC REG LINEAR 12V 5A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5A TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1084CT-12#PBF Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
60dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
25V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 5A