LT1009CZ#PBF
DigiKey Part Number
LT1009CZ#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1009CZ#PBF
Description
IC VREF SHUNT 0.2% TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 10 mA TO-92-3
EDA/CAD Models
LT1009CZ#PBF Models
Category
Tolerance
±0.2%
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Packaging
Bag
Current - Cathode
400 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Output
10 mA