LT1004CZ-2.5#PBF
DigiKey Part Number
505-LT1004CZ-2.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1004CZ-2.5#PBF
Description
IC VREF SHUNT 0.8% TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.8% 20 mA TO-92-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1004CZ-2.5#PBF Models
Category
Temperature Coefficient
20ppm/°C Typical
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Packaging
Bag
Current - Cathode
20 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Output
20 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.8%