ADPL42005ARDZ-5.0-R7
DigiKey Part Number
505-ADPL42005ARDZ-5.0-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADPL42005ARDZ-5.0-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADPL42005ARDZ-5.0-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADPL42005ARDZ-5.0-R7
Description
500MA HV LDO 5.0V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SOIC-EP
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
900 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.6 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA