ADP3301ARZ-3.3
DigiKey Part Number
ADP3301ARZ-3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP3301ARZ-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
ADP3301ARZ-3.3 Models
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Series
Current - Supply (Max)
2 mA
Packaging
Tube
Control Features
Error Flag, Shutdown
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 100mA