ADP1713AUJZ-1.2-R7
DigiKey Part Number
ADP1713AUJZ-1.2-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP1713AUJZ-1.2-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP1713AUJZ-1.2-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1713AUJZ-1.2-R7
Description
IC REG LIN 1.2V 300MA TSOT-23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP1713AUJZ-1.2-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
420 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
72dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Bypass
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 300mA