ADM7150ARDZ-1.8
DigiKey Part Number
505-ADM7150ARDZ-1.8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM7150ARDZ-1.8
Description
IC REG LIN 1.8V 800MA 8-SOIC-EP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
ADM7150ARDZ-1.8 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
7 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
12 mA
Packaging
Tube
Control Features
Enable
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
16V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V