AD5248BRMZ10 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 10-MSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5248BRMZ10
DigiKey Part Number
505-AD5248BRMZ10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5248BRMZ10
Description
IC DIG POT 10K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5248BRMZ10 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Tolerance
-20%, +55%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Configuration
Rheostat
Supplier Device Package
10-MSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C