AD5248BRMZ10-RL7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AD5248BRMZ10-RL7 |
Description | IC DIG POT 10K 10-MSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 10-MSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AD5248BRMZ10-RL7 Models |
Category | Memory Type Volatile |
Manufacturer Analog Devices Inc. | Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Selectable Address |
Part Status Active | Tolerance -20%, +55% |
DigiKey Programmable Not Verified | Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C |
Taper Linear | Mounting Type Surface Mount |
Configuration Rheostat | Supplier Device Package 10-MSOP |
Number of Circuits 2 | Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Number of Taps 256 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |