AD5231BRUZ100-RL7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AD5231BRUZ100-RL7 |
Description | IC DIG POT 100K 16-TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AD5231BRUZ100-RL7 Models |
Category | Memory Type Non-Volatile |
Manufacturer Analog Devices Inc. | Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Cascade Pin |
Part Status Active | Tolerance -40%, +20% |
DigiKey Programmable Not Verified | Temperature Coefficient (Typ) 600ppm/°C |
Taper Linear | Mounting Type Surface Mount |
Configuration Potentiometer | Supplier Device Package 16-TSSOP |
Number of Circuits 1 | Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
Number of Taps 1024 | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |