AD5231BRUZ100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 7,186
Datasheet
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TSSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5231BRUZ100
DigiKey Part Number
AD5231BRUZ100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5231BRUZ100
Description
IC DIG POT 100K 16-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5231BRUZ100 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tube
Tolerance
-40%, +20%
Temperature Coefficient (Typ)
600ppm/°C
Number of Circuits
1
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C