MAX1792EUA25+T
DigiKey Part Number
MAX1792EUA25+T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1792EUA25+T
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8UMAX
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 500mA 8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
EDA/CAD Models
MAX1792EUA25+T Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 500mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Reset
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (2.5V)