LG T67F-R1T1-24-1-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LGT67F-R1T1-24TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LGT67F-R1T1-24CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LGT67F-R1T1-24DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LG T67F-R1T1-24-1-20-R18-Z
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
572nm
Configuration
Standard
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.10mm
Lens Style
Round with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
2.40mm Dia