LY T676-R1T1-26-0-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LYT676-R1T1-26-0-20-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LYT676-R1T1-26-0-20-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LYT676-R1T1-26-0-20-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY T676-R1T1-26-0-20-R18-Z
Description
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 588nm LED Indication - Discrete 2V 2-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
588nm
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)
2.10mm
Lens Size
2.40mm Dia