GW JTLPS1.CM-JNLK-XX55-1-150-A-R33-S-MG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
American Bright Optoelectronics Corporation
In Stock: 3,802
Datasheet
LED Lighting DURIS® E 2835 White, Neutral 4000K 2.85V 150mA 120° 1411 (3528 Metric)
GW JTLPS1.CM-JNLK-XX55-1-150-A-R33-S-MG
DigiKey Part Number
475-GWJTLPS1.CM-JNLK-XX55-1-150-A-R33-S-MG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED DURIS E NEUT WHT 4000K 1411
Customer Reference
Detailed Description
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
250mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Color
Supplier Device Package
1411
CCT (K)
4000K
Size / Dimension
0.128" L x 0.110" W (3.25mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
72lm (60lm ~ 84lm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
150mA
Thermal Resistance of Package
16°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.85V