AB-2835PM-40F80
DigiKey Part Number
2007-AB-2835PM-40F80TR-ND - Tape & Reel (TR)
2007-AB-2835PM-40F80CT-ND - Cut Tape (CT)
2007-AB-2835PM-40F80DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-2835PM-40F80
Description
LED 2835PM NEUT WHT 4000K 2835
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting 2835PM White, Neutral 4000K 2.95V 150mA 120° 1411 (3528 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
165 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
80
Series
Current - Max
200mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1411 (3528 Metric)
CCT (K)
4000K
Supplier Device Package
2835
Flux @ 25°C, Current - Test
73lm (70lm ~ 75lm)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Current - Test
150mA
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.95V
Thermal Resistance of Package
12°C/W