AS1371-BTDT-15
DigiKey Part Number
AS1371-BTDT-15-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS1371-BTDT-15
Description
IC REG LINEAR 1.5V 400MA 6-TDFN
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA 6-TDFN (2x2)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
50dB (10kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
3.6V
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
6-TDFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.08V @ 400mA (Typ)