DD44S4R700S is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 88
Image for DD44S4R700S is not available
DD44S4R700S
DigiKey Part Number
4306-DD44S4R700S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S4R700S
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C