PTC10LV10-202A2020
DigiKey Part Number
1993-1160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTC10LV10-202A2020
Description
TRIMMER 2K OHM 0.33W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms 0.33W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
2 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.33W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±20%