PTC10LV10-104A2020
DigiKey Part Number
1993-1161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTC10LV10-104A2020
Description
TRIMMER 100KOHM 0.33W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.33W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.33W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±20%