Image for ELVP15100 is not available
ELVP15100
DigiKey Part Number
ELVP15100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELVP15100
Description
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
12 A
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
15
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
15
Torque - Screw
0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6.35mm
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material
Copper Alloy
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Insulation Height
0.437" (11.10mm)