ELVA30100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Image for ELVA30100 is not available
ELVA30100
DigiKey Part Number
ELVA30100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELVA30100
Description
TERM BLOCK HDR 30POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Current - UL
12 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
30
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
15
Contact Material
Brass
Number of Levels
2
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.890" (22.61mm)