HDB-15PFFS-SL8001
DigiKey Part Number
HDB-15PFFS-SL8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDB-15PFFS-SL8001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
2A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C