ME1016813401311
ME1016813401311
TDK Haptic Feedback Products Overview
ME1016813401311
DigiKey Part Number
ME1016813401311-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME1016813401311
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 168P 0.024
Detailed Description
168 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.024" (0.60mm) Black
EDA/CAD Models
ME1016813401311 Models
Mounting Type
Board Edge, Straddle Mount
Packaging
Tray
Number of Positions/Bay/Row
14; 28; 14; 28
Number of Positions
168
Flange Feature
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.087" (2.20mm)
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.024" (0.60mm)