ME1014010101011
DigiKey Part Number
ME1014010101011TR-ND - Tape & Reel (TR)
ME1014010101011CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME1014010101011
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 140P 0.024
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
140 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.024" (0.60mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ME1014010101011 Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Features
Board Guide, Board Lock, Pick and Place
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions/Bay/Row
28; 14; 28
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
140
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic
Pitch
0.024" (0.60mm)