LD15S13A4GV00LF
DigiKey Part Number
LD15S13A4GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD15S13A4GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
LD15S13A4GV00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C