F52R-1A7H1-11006
DigiKey Part Number
609-F52R-1A7H1-11006TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-F52R-1A7H1-11006CT-ND - Cut Tape (CT)
609-F52R-1A7H1-11006DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F52R-1A7H1-11006
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 6POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F52R-1A7H1-11006 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled, Halogen Free
Part Status
Active
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.079" (2.00mm)