F52L1A7A111020B100 is available for purchase but is not normally stocked.
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 961
In Stock: 0
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
F52L1A7A111020B100
DigiKey Part Number
609-F52L1A7A111020B100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F52L1A7A111020B100
Description
FLEX CONNECTOR, 1.00MM PITCH, HE
Detailed Description
EDA/CAD Models
F52L1A7A111020B100 Models
Category
Height Above Board
0.198" (5.04mm)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm