DBMS25P300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 253
Image for DBMS25P300 is not available
DBMS25P300
DigiKey Part Number
DBMS25P300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBMS25P300
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DBMS25P300 Models
Category
Flange Feature
Board Side
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Material
Brass
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C