DBML25S500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 434
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 63
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DBML25S500
DigiKey Part Number
DBML25S500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBML25S500
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
DBML25S500 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (M3)
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C