D15S33E6RV12LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 606
Datasheet
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 8
In Stock: 0
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D15S33E6RV12LF
DigiKey Part Number
D15S33E6RV12LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S33E6RV12LF
Description
CONN DSUB RCPT 15P R/A SLD PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D15S33E6RV12LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C